Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka. Opća skupština Ujedinjenih naroda je rezolucijom A/RES/47/193 od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda s idejom da se na taj dan u čitavom svijetu posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse. Temeljni fokus Svjetskog dana voda je potaknuti djelovanje prema cilju održivog razvoja koji glasi Voda i kanalizacija za sve, do 2030. godine.
Svjetski dan voda se svake godine obilježava uz drugi moto, a tema Svjetskog dana voda 2023. godine je Ubrzaj promjene.
Kako raste globalna populacija, tako raste i potražnja za vodom, a da bi svim ljudima bila dostupna pitka voda, potrebno je održivo i sigurno upravljati vodama. Održivo i sigurno upravljanje vodama neraskidivo je povezano s globalnom klimatskom krizom. Klimatske promjene imaju brojne negativne posljedice: povećavaju promjenjivost u procesu kruženja vode, potiču ekstremne vremenske pojave, smanjuju predvidljivost dostupnosti vode, utječu na kvalitetu vode te ugrožavaju održivi razvoj i bioraznoliokost širom svijeta. Zbog zagrijavanja oceana, mora, rijeka i jezera, dolazi do promjene životnih uvjeta kojima se živa bića teško ili nikako ne mogu prilagoditi. Jedna od promjena životnih uvjeta je upravo promjena koncentracije kisika u vodi koja se smanjuje povišenjem temperature.
Voda ima ogromnu i složenu vrijednost za naša kućanstva, kulturu, zdravstvo, obrazovanje, ekonomiju i integritet našeg prirodnog okoliša – ako previdimo bilo koju od ovih vrijednosti, riskiramo loše upravljati tim nezamjenjivim resursom.
Voda ne poznaje granice i neophodna je svim živim bićima, no ujedno je vrlo osjetljiv prirodni resurs. Stoga je važna zaštita i racionalno korištenje voda. Svatko od nas u obitelji, školi i zajednici, gradu ili državi može doprinijeti promjenama odnosa navika vezanih uz vode. Zbrajanjem svih takvih malih doprinosa, možemo donijeti promjenu i na globalnoj razini te tako biti kotačić u očuvanju voda na našem planetu.