Prvi dan proljeća, 21. ožujka obilježava se i kao Međunarodni dan šuma kako bi se podigla svijest javnosti o važnosti očuvanja šumskih ekosustava. Tema Međunarodnog dana šuma 2020. godine je bioraznolikost šuma. Šume čine pokrov na trećini kopnene mase Zemlje i biološki su najraznolikiji ekosustavi kojima živi više od 80 % kopnenih vrsta životinja, biljaka i kukaca!
Šume u Hrvatskoj stabilni su ekosustavi jer u njima prevladava autohtona (zavičajna) vegetacija. U Virovitičko-podravskoj županiji posebnu vrijednost imaju poplavne šume u području rijeke Drave koje su sastavni dio Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav pod zaštitom UNESCO-a.
Ljudi ovise o šumama. Čista voda, izvor hrane, plodno tlo, ublažavanje posljedica klimatskih promjena, zaštita od bolesti, lijekovi, gorivo, mjesto za odmor i rekreaciju, razvoj turizma i lovstva – sve su to usluge ekosustava koje nam šume pružaju i bez kojih ne možemo.
Prekomjernim iskorištavanjem šuma i unošenjem stranih, invazivnih vrsta poput ljezdastog pajasena (Ailanthus altissima) koji svojim agresivnim i brzim rastom potiskuje zavičajnu floru, postali smo odgovorni za sve veće smanjenje broja biljnih i životinjskih vrsta odnosno pada bioraznolikosti naših šuma.
Naš zajednički cilj treba biti očuvanje velikog bogatstva zavičajne flore i faune koju nalazimo u našim šumama jer na taj način čuvamo prirodu i pozitivno utječemo na kvalitetu života svih nas.
Održivo gospodarenje svim vrstama šuma jedini je način kako i dalje koristiti prirodne resurse, a stanovnicima šume osigurati trajnu egzistenciju.